Wysokie zapotrzebowanie na ropę utrzyma się także w tym roku

Dzienny popyt na ropę wzrósł o 5,6 mln baryłek w 2021 r., a w 2022 r. wzrośnie o kolejne 3,2 mln baryłek, prognozuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE). W comiesięcznym raporcie agencja podniosła swoje szacunki zapotrzebowania na ropę na rok 2021 o 1 mln baryłek dziennie z 96,4 mln miesiąc temu do 97,4 mln.

W raporcie napisano, że tegoroczny wzrost jest tylko nieznacznie niższy od wcześniejszych szacunków MAE. Łagodniejszy niż oczekiwano negatywny wpływ wariantu Omikron na popyt został w dużej mierze zrekompensowany przez dodatkową konsumpcję spowodowaną ostrą zimą w Stanach Zjednoczonych i ciągłym przechodzeniem na ropę z gazu w niektórych branżach.

Jednocześnie eksperci znacznie zwiększyli wartości bezwzględne popytu w latach 2018-2021 ze względu na zmiany bazowych szacunków dla Arabii Saudyjskiej i Chin. Rewizja popytu na ropę w 2021 r. spowodowana jest wzrostem jej konsumpcji w IV kwartale przy wysokich spotowych cenach gazu ziemnego.

MAE uważa, że zapotrzebowanie na ropę utrzyma się w nadchodzących miesiącach na wysokim poziomie, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Eksperci przewidują, że przywrócenie zapasów do średniej pięcioletniej zajmie krajom OECD prawie siedem miesięcy, przy założeniu, że cała nadwyżka podaży w wysokości 1 mln bbl/d trafi do tych krajów.

Agencja uważa, że sojusz OPEC+ w styczniu zrealizował umowę o ograniczeniu produkcji o 127 proc., podczas gdy kraje OPEC wypełniły go w nadmiarze o 29 proc., a państwa nieczłonkowskie o 23 proc. Tym samym 900 tys. baryłek dziennie ropy nie weszło na rynek w listopadzie w porównaniu z planem.






Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie