W trzecim kwartale wzrosło zużycie paliw

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) w najnowszym raporcie podała, że po trzech kwartałach tego roku zużycie trzech głównych gatunków paliw płynnych (benzyny silnikowe, olej napędowy, LPG) wzrosło w Polsce o 6 proc. r/r i wyniosło 26,67 mln m sześc. Łączne zużycie sześciu rodzajów paliw zwiększyło się o 6 proc. r/r i wyniosło 28,3 mln m sześc.

POPiHN wyjaśnił, że słaba dynamika polskiej gospodarki, wojna w Ukrainie, konieczność zmiany kierunków zaopatrzenia w ropę i gotowe paliwa po wprowadzeniu sankcji na zakupy ropy i paliw w Rosji oraz wysokie ceny paliw w I kwartale 2023 r (szczególnie oleju napędowego) były głównymi elementami wpływającymi na rynek paliw płynnych w Polsce. Dodatkowo na wielkość zakupów paliw wpłynęła w trzecim kwartale br. polityka cenowa największych operatorów rynkowych.

Organizacja wyliczyła, że rynek krajowy trzech głównych paliw płynnych (benzyn silnikowych, oleju napędowego oraz gazu płynnego LPG) wykazał wynik lepszy o 6 proc. r/r, przy czym udział importu w tym segmencie rynku paliw płynnych wyniósł 41 proc. Wolumen wzrostu wyniósł około 1,6 mln m sześc. przy całkowitym zużyciu tych paliw na poziomie prawie 27 mln m sześc., z czego z importu pochodziło około 11 mln m sześc.

Sprzedaż diesla w okresie od stycznia do września 2023 wzrosła o 3 proc. do 17,27 mln m sześc., benzyny o 13 proc. do 6,05 mln m sześc., natomiast popyt na LPG zwiększył się o 10 proc. do 3,35 mln m sześc.

Według POPiHN ilość paliw sprowadzonych do kraju z zagranicy przewyższyła wynik ubiegłoroczny o 22 proc. Bilans obrotów międzynarodowych po 3 kwartałach 2023 r. pokazał wyraźną nadwyżkę importu paliw nad eksportem liczonym łącznie z reeksportem. Ta różnica wyniosła około 8,5 mln m sześc. Dodano, że wynik tegoroczny został osiągnięty przy mniejszej od ubiegłorocznej produkcji krajowej, większym od ubiegłorocznego imporcie i powiększonym eksporcie i reeksporcie paliw.
Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie