USA i Europa dyskutują o zakazie importu rosyjskiej ropy

Stany Zjednoczone i europejscy sojusznicy rozważają wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy, powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken, a Biały Dom będzie koordynował działania z kluczowymi komisjami Kongresu. W tym tygodniu przywódcy UE mają zgodzić na stopniowe wycofywanie się z uzależnienia UE od surowców z Rosji.

USA prowadzą bardzo aktywne rozmowy z europejskimi partnerami na temat zakazu importu rosyjskiej ropy, przy jednoczesnym utrzymywaniu stałej globalnej podaży ropy. Europa polega na Rosji w kwestii ropy naftowej i gazu ziemnego, ale stała się bardziej otwarta na ideę zakazu rosyjskich produktów w ciągu ostatnich 24 godzin, podała agencja Reutera.

Kyodo News, japońska agencja prasowa podała w poniedziałek, że także Japonia, która uważa Rosję za swojego piątego co do wielkości dostawcę ropy naftowej, prowadzi rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi i krajami europejskimi na temat ewentualnego zakazu importu rosyjskiej ropy.

Zapytany o potencjalne embargo na import rosyjskiej ropy podczas konferencji prasowej w poniedziałek, rzecznik japońskiego rządu Hirokazu Matsuno odmówił komentarza na ten temat.

Według Energy Information Administration (EIA) w 2021 r. Stany Zjednoczone importowały z Rosji średnio ponad 20,4 mln baryłek ropy i produktów rafineryjnych miesięcznie, co stanowi około 8 proc. importu paliw płynnych w USA.

Administracja Joe Bidena rozważa, czy zakazać importu rosyjskiej ropy do USA, nawet bez przyłączenia się do zakazu europejskich sojuszników, podała agencja Bloomberg, powołując się na nieoficjalne źródła.

Przywódcy UE spotkają się w Wersalu w czwartek i piątek, aby omówić wzmocnienie ich wspólnych zdolności obronnych i starania Ukrainy o członkostwo w bloku 27 państw. W poniedziałek wieczorem agencja Reutera podała, że właśnie podczas tego szczytu przywódcy Unii Europejskiej mają się zgodzić na stopniowe wycofywanie się z uzależnienia UE od importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla, wynika z projektu oświadczenia, wyznaczającego punkt zwrotny w jej polityce wobec Moskwy.  
Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie