Unimot kupi infrastrukturę do magazynowania paliw

Unimot Investments, spółka z Grupy Unimot, podpisała dzisiaj przedwstępną umowę z Grupą Lotos, na mocy której przejmie 100 proc. akcji w spółce Lotos Terminale.

W ramach tej transakcji Unimot kupi wybrane bazy paliwowe oraz część biznesu związaną z produkcją i sprzedażą asfaltów. Dzięki temu poszerzy swój profil działalności i stanie się niezależnym operatorem logistycznym paliw działającym w oparciu o własną infrastrukturę. 

- Zainicjowana transakcja jest kolejnym etapem naszego sukcesywnego rozwoju i umacniania Grupy Unimot na pozycji największego niezależnego operatora na rynku paliw w Polsce. W naszej strategii biznesowej na lata 2018-2023 nakreśliliśmy potrzebę dywersyfikowania źródeł przychodu i teraz wykorzystujemy szansę, jaka pojawiła się na rynku, do zwiększenia skali działalności. Wstępnie szacujemy, że przejęte biznesy będą miały istotny wpływ na nasze wyniki i mogą pozwolić nam wypracować w najbliższych latach po zamknięciu transakcji dodatkową EBITDA skonsolidowaną na poziomie 70-100 mln z rocznie – mówi cytowany w komunikacie spółki Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot S.A.

Jak podała spółka, zakup infrastruktury do magazynowania ma obejmować 9 terminali paliw o łącznej bieżącej pojemności 350 tys. m sześc., w tym pięć terminali należących obecnie do Lotos Terminale: w Czechowicach-Dziedzicach, Jaśle, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu oraz Rypinie, a także cztery terminale należące obecnie do PKN Orlen: w Bolesławcu, Szczecinie, Gutkowie oraz Gdańsku. Docelowo, po zakończeniu prac rozwojowych pojemności magazynowe mają wzrosnąć do 410 tys. m sześc. Po zakończeniu przez PKN Orlen modernizacji terminala morskiego w Szczecinie Unimot ma mieć też w nim do dyspozycji 10 tys. m sześc. pojemności dedykowanych dla paliwa lotniczego oraz 40 tys. m sześc. dedykowanych dla oleju napędowego.

Unimot rozwinie też swój biznes w obszarze bitumenów, kupując wydzielane ze spółki Lotos Asfalt Sp. z o.o. zakłady produkcji asfaltów w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach wraz z działem handlowym. Umowa przewiduje tez dziesięcioletni kontrakt na dostawy przez Grupę Lotos produktów asfaltowych i surowca do ich produkcji w ilości do 500 tys. ton rocznie.

W komunikacie spółka szacuje koszty tej inwestycji w najbliższym czasie na co najmniej 450 mln zł. Dzięki przejęciu stanie się w ujęciu wolumenowym drugim największym dostawcą na krajowym rynku sprzedaży asfaltów oraz trzecim największym podmiotem na rynku magazynowania paliw, a zatrudnienie w Grupie zwiększy się ponad dwukrotnie.

- Jako potencjalnie dwukrotnie większa organizacja widzimy w tej akwizycji wiele pól do osiągnięcia efektu synergii biznesowej. Dzięki zainicjowanej transakcji będziemy mogli uzupełnić łańcuch budowania wartości Grupy i związanych z tym kompetencji. Rozszerzymy know-how poprzez połączenie kompetencji pracowników przejmowanych aktywów z kompetencjami pracowników już zatrudnionych w Grupie. Na korzyść transakcji przejęcia biznesu bitumenów wpływają niewątpliwie również pozytywne prognozy dla konsumpcji produktów asfaltowych w najbliższej przyszłości. Chcemy tę szansę dobrze wykorzystać – komentuje Adam Sikorski.

Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie