Orlen idzie z wodorem za granicę

Nowym pomysłem inwestycyjnym PKN Orlen, największego polskiego koncernu paliwowo-energetycznego jest budowa sześciu hubów wodorowych w trzech krajach i ponad 100 stacji tankowania. Nowy projekt będzie realizowany pod nazwą Hydrogen Eagle.

Hydrogen Eagle da Orlenowi moce wytwórcze wodoru na poziomie ok. 50 tys. ton rocznie. Zbudowanych zostanie sześć hubów, w których zlokalizowane będą m.in. elektrolizery i magazyny energii.

- Grupa Orlen ma szansę stać się środkowoeuropejskim liderem paliw wodorowych. Wejście w obszar zrównoważonej produkcji wodoru w perspektywie kolejnych dekad zapewni nam przewagi konkurencyjne w obszarze detalicznym, rafineryjnym i energetycznym – uważa Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Jak pisze Magdalena Graniszewska na łamach „Pulsu Biznesu”, huby będą zasilane przez odnawialne źródła energii, czyli m.in. morskie farmy wiatrowe, do budowy których Orlen się szykuje (poza tym będą to wiatraki na wiatraki na lądzie i fotowoltaika). Docelowo moc wszystkich instalacji elektrolizy zasilanych OZE wyniesie ok. 250 MW.
Dziennik wyjaśnia, że Hydrogen Eagle zakłada też budowę trzech instalacji przetwarzania odpadów komunalnych w niskoemisyjny wodór, zlokalizowanych w Płocku, Ostrołęce oraz w Czechach, a także budowę międzynarodowej sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru.

Na razie nie są znane koszty, jakie mają pochłonąć inwestycje w wodór. Pozyskanie finansowania zdaniem „Pulsu Biznesu” nie powinno być jednak problemem z uwagi na możliwe do pozyskania wsparcie ze strony polskiego rządu i Komisji Europejskiej.

Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie