MAE obniżyła swoją prognozę wzrostu popytu na ropę w 2022 r.

Rosnące ceny surowców i sankcje wobec Rosji znacznie obniżą światowy wzrost gospodarczy, co doprowadzi również do obniżenia tempa wzrostu popytu na ropę.

Międzynarodowa Agencja Energii obniżyła swoją prognozę wzrostu popytu na ropę w 2022 roku o 1,1 mln bbl/d, wynika z opublikowanego miesięcznego raportu MAE. Obecnie przewiduje się, że światowy popyt na ropę wzrośnie średnio o 2,1 mln baryłek dziennie do 99,7 mln baryłek dziennie w 2022 roku. Według szacunków z lutego światowy popyt na ropę miał wzrosnąć o 3,2 mln baryłek dziennie w 2022 roku.

Łączne komercyjne rezerwy ropy naftowej krajów OECD w styczniu zmniejszyły się o 22,1 mln baryłek. Zapasy spadły o 336 mln baryłek w porównaniu ze średnią z lat 2017-2021 wynoszącą 2,621 mld baryłek, i są historycznie na najniższym poziomie od prawie ośmiu lat. Wstępne dane za luty pokazują, że zapasy przemysłowe OECD spadły o kolejne 29,8 mln baryłek.

W lutym produkcja ropy we wszystkich 23 krajach OPEC+ wzrosła o 350 tys. bbl/d do 44,14 mln bbl/d, po tym, jak produkcja w Libii powróciła, a Arabia Saudyjska osiągnęła planowany wzrost. Podaż ropy z Rosji w lutym spadła o 20 tys. baryłek dziennie do 10,05 mln baryłek dziennie.

Rosja, zdaniem autorów raportu, może w kwietniu zmniejszyć wydobycie ropy z powodu sankcji i rezygnacji z zakupów przez nabywców eksportowych. Dodano, że perspektywa zakłóceń wydobycia ropy na dużą skalę w Rosji grozi wywołaniem globalnego szoku podaży ropy. Możliwe, że począwszy od kwietnia produkcja rosyjskiej ropy w wysokości 3 mln bbl/d może zostać wstrzymana z powodu nałożenia sankcji i rezygnacji przez kupujących.

Według prognoz ekspertów MAE dostawy ropy z Iranu mogą rozpocząć się dopiero za kilka miesięcy, ponieważ decyzja o zniesieniu sankcji z republiki nie została jeszcze podjęta.
Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie