Dochodzenie w sprawie obejścia sankcji

Szwajcaria wszczęła dochodzenie przeciwko spółce Paramount Energy & Commodities z siedzibą w Genewie, która jest podejrzana o sprzedaż rosyjskiej ropy w celu obejścia sankcji.

Szwajcarskie władze badają rozwiązania prawne znanego handlarza ropą z siedzibą w Genewie, aby ominąć rosyjskie sankcje, co jest znakiem, że kraj zaczął aktywnie kontrolować powiązania swojego dużego przemysłu surowcowego z Moskwą.

Według dziennika „Financial Times” spółka handluje rosyjską ropą ESPO i sprzedaje ją powyżej pułapu cenowego 60 USD za baryłkę, ponieważ na Dalekim Wschodzie baryłka tej klasy trafia do nabywców w okolicach 60-70 USD. 

Dziennik zaznaczył, że Szwajcaria także uwzględnia unijne sankcje wobec Moskwy, wprowadzając pułap 60 USD za baryłkę na cały handel rosyjską ropą. Jednak zgodnie ze szwajcarskimi przepisami zagraniczne spółki zależne firm zarejesrtowanych w Szwajcarii są w dużej mierze z nich zwolnione, jeśli są „prawnie niezależne”.

Właśnie ten wyjątek został wykorzystany przez Paramount Energy & Commodities SA z siedzibą w Genewie, założoną przez weterana handlu towarami Nielsa Troosta, który w ubiegłym roku przeniósł swoją rosyjską działalność handlową naftową do firmy o niemal identycznej nazwie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Paramount Energy & Commodities DMCC z siedzibą w Dubaju, nadal eksportuje ropę ze wschodniej Rosji o nazwie ESPO-blend i konsekwentnie przekracza pułap 60 USD za baryłkę wprowadzony przez G7 w grudniu.

Szwajcarski Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych (SECO), departament odpowiedzialny za egzekwowanie sankcji, napisał do Paramount SA w sprawie jego relacji z Paramount DMCC w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz handlu rosyjską ropą. SECO pytał spółkę, czy od marca 2022 r. między obiema firmami dochodziło do jakichkolwiek przepływów finansowych, takich jak pożyczki lub wypłaty dywidend. Paramount SA odpowiedział że szwajcarski podmiot zaprzestał wszelkich transakcji dotyczących rosyjskiej ropy „na długo przed wprowadzeniem jakiegokolwiek pułapu cenowego”. Dodano jednak, że Paramount DMCC jest spółką zależną Paramount SA, ale podkreślono, że firmy te są „oddzielnymi podmiotami prawnymi” i „nie mają wspólnych dyrektorów”.

Zdaniem SECO odrębne struktury prawne i dyrektorzy nie gwarantują, że szwajcarskie sądy będą postrzegać spółkę zależną jako niezależną, a zatem poza zakresem szwajcarskiego prawa.

Jak podaje „Financial Times” sprawa Paramount rodzi jasne pytania o poziom kontroli sprawowanej nad zagranicznymi spółkami zależnymi przez spółki macierzyste oraz zasięg szwajcarskich sankcji. Dochodzenie SECO daje również wgląd w niektóre środki, które podjęli niektórzy europejscy handlowcy towarami, aby chronić się przed potencjalnym naruszeniem sankcji, kontynuując handel rosyjską ropą.  

Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie