Chiny zwiększają morskie wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego

W pierwszym kwartale Chiny odnotowały wyższą produkcję ropy naftowej i gazu ziemnego na morzu, przy czym produkcja ropy wzrosła o 3,8 proc., a produkcja gazu ziemnego o 6,5 proc., podała agencja Xinhua.

Gospodarka morska kraju wzrosła łącznie o 5,1 proc. w pierwszym kwartale, co stanowi ponad 8 proc. chińskiego PKB w tym okresie. Chiny aktywnie zwiększają krajową produkcję ropy naftowej i gazu ziemnego, aby zmniejszyć przytłaczającą zależność od importu. Pomimo tych wysiłków import nadal ma zasadnicze znaczenie dla gospodarki, stanowiąc znaczną część całkowitej konsumpcji.

Oczekuje się, że w tym roku import ropy naftowej wzrośnie do rekordowego poziomu, ponieważ Chiny ponownie otworzą się po blokadach związanych z pandemią. Według sondażu przeprowadzonego przez agencję Reutera wśród prognostów, w tym Wood Mackenzie i Energy Aspects, import ropy do Chin może osiągnąć w tym roku 11,8 mln baryłek dziennie. W podstawowym scenariuszu WoodMac popyt na ropę w Chinach wzrósłby w tym roku o 1 milion baryłek dziennie, napędzając oczekiwany wzrost światowej konsumpcji ropy o 2,6 miliona baryłek dziennie. W scenariuszu wysokiego wzrostu, największy na świecie importer ropy naftowej mógłby odnotować wzrost popytu na ropę o 1,4 miliona baryłek dziennie w ciągu roku, czyli o około 400 tys. baryłek dziennie więcej niż w przypadku podstawowym, podnosząc ceny ropy o kolejne 3-5 USD za baryłkę w porównaniu do scenariusza bazowego.  
Według danych celnych, w pierwszym kwartale import ropy naftowej do Chin wzrósł o 6,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. Chiny są jednym z głównych czynników zmian cen na rynku ropy, dominującym oczekiwaniem jest silne odbicie gospodarcze w tym kraju przy podobnie dużym odbiciu w zakresie podróży, które zwiększyłoby popyt na paliwa. Odbicie gospodarcze nie jest jednak tak oczywiste, jak można by się spodziewać, a najnowszy odczyt PMI dla krajowego sektora produkcyjnego wskazuje na spadek aktywności.
Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie