PERN z bardzo optymistycznymi wynikami

Zmiana architektury dostaw ropy naftowej do Polski spowodowała, że Naftoport z Grupy PERN, który jest surowcowym oknem na świat dla naszego kraju, zanotował w I półroczu tego roku rekordowe obroty.

Spółka podała, że wynik półrocza był lepszy aż o 1 mln ton niż obroty w całym 2019 roku, kiedy w związku z kryzysem chlorkowym przez 46 dni wstrzymane było tłoczenie rurociągiem „Przyjaźń” i dostawy do Polski realizowane były drogą morską.

W I półroczu 2023 roku Naftoport przeładował prawie 18 mln ton ropy naftowej i paliw, czyli aż o dwie trzecie więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - podano. W tym czasie do nabrzeży spółki zawinęły aż 222 tankowce, przy 163 statkach w analogicznym okresie 2022.
Obecnie Naftoport działa na maksymalnych obrotach, w związku z tym pracuje nad rozbudową terminala o kolejne stanowisko do obsługi największych tankowców.

– Infrastruktura Grupy PERN pozwala dziś Klientom na dywersyfikowanie dostaw ropy naftowej i paliw do Polski. Inwestycje, które już teraz pracują na rzecz bezpieczeństwa energetycznego państwa – czyli nowe zbiorniki na surowiec i paliwa oraz nowy rurociąg paliwowy z Boronowa do Trzebini to ważne narzędzia zapewniające stabilny rozwój polskiej gospodarki. Planujemy kolejne projekty i wspólnie z Naftoportem damy naszym Partnerom nowe możliwości rozwoju – podkreślił cytowany w komunikacie Mirosław Skowron, prezes PERN.

Po rozbudowie, terminal Naftoport uzyska kolejne, szóste już stanowisko, w tym drugie przystosowane do przyjmowania wielkich zbiornikowców oceanicznych klasy VLCC (o długości ponad 300 m i szerokości do 60 m, przy ich zanurzeniu ograniczonym do 15 m). Praktyczne możliwości technologiczne nowego stanowiska wyniosą około 9 mln t rocznie.

Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie