W Wielkiej Brytanii powstanie fabryka zielonego wodoru

Koncern bp poinformował w poniedziałek, że planuje założyć w północno-wschodniej Anglii wielkoskalową fabrykę do produkcji zielonego wodoru, który będzie wytwarzany z wiatru, wody i energii słonecznej, aby wspomóc odejście Wielkiej Brytanii od paliw kopalnych.

Projekt, nazwany HyGreen Teesside, ma na celu wytworzenie do 2025 r. 60 MWe (megawatów energii elektrycznej) tak zwanego „zielonego” wodoru, który pochodzi ze źródeł odnawialnych, podało bp.

Wraz z wcześniej ogłoszonym projektem „niebieskiego” wodoru, który jest wytwarzany z gazu ziemnego, dwie elektrownie w Teesside mają potencjał, by dostarczyć 30 proc. brytyjskiego celu ‎2030 w zakresie produkcji wodoru.

Brytyjski rząd stawia sobie za cel 5 GW (gigawatów) niskoemisyjnej produkcji wodoru do 2030 r., aby zastąpić gaz ziemny w zasilaniu około trzech milionów domów, a także przemysłu i transportu.

Koncern bp podał, że zamierza rozpocząć produkcję do 2025 r. i powiedział, że ostateczna decyzja inwestycyjna w projekcie ma nastąpić w 2023 r.

Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie