Sejm za obniżką VAT na paliwa

Posłowie zagłosowali wczoraj za tarczą antyinflacyjną 2.0, której elementem jest obniżka stawki VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 lutego br.

Za nowelizacją przepisów głosowało 438 posłów, dwóch wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw. Na mocy nowych przepisów od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. obniżona zostanie stawka VAT na żywność, paliwa silnikowe, nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą oraz gaz ziemny i energię elektryczną i cieplną.

W przypadku paliw silnikowych  tj. oleju napędowego, biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, benzyny silnikowej i gazu skroplonego LPG stawka VAT zostanie obniżona z 23 proc. do 8 proc. Sprzedawcy zostali zobowiązani do tego, aby przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa umieścić czytelną informację, że w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. sprzedaż paliw silnikowych jest objęta 8-procentową stawką podatku.

Niższe stawki VAT na paliwa silnikowe według rządowych szacunków w okresie obowiązywania mają obniżyć dochody budżetu państwa o 3,11 mld złotych.


Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie