Polska będzie zaopatrywać niemiecką rafinerię w Schwedt?

Polska pomoże w dostawach ropy do niemieckiej rafinerii PCK Schwedt tylko wtedy, gdy rosyjska firma Rosneft Deutschland zostanie całkowicie usunięta jako udziałowiec, poinformowała agencja Reutera powołując się na informacje uzyskane z polskiego resortu klimatu.

Niemcy przejęły kontrolę nad rafinerią Schwedt, która w większości należała do Rosneft Deutschland, w zeszły piątek. Nadal jednak Rosneft Deutschland posiada 54 proc. akcji firmy.

Agencja Reutera podała, że niemieckie ministerstwo gospodarki prowadzi rozmowy z potencjalnymi nabywcami, w tym z polską firmą. Agencja podała w zeszłym tygodniu, że PKN Orlen największa polska rafineria jest zainteresowana kupnem pakietu kontrolnego w zakładzie Schwedt, który zaopatruje 90 proc. berlińskiego paliwa.

Rafineria w Schwedt otrzymywała wcześniej większość swojej ropy z Rosji, a teraz Berlin szuka dostaw dla Schwedt w innych krajach. W czwartek agencja Reutera, powołując się na informacje z polskiego Ministerstwa Klimatu podała, że w trwających polsko-niemieckich rozmowach technicznych o dodatkowych dostawach ropy dla Niemiec strona polska deklaruje, że ewentualna pomoc jest możliwa pod warunkiem usunięcia Rosneft Deutschland z listy udziałowców PCK Schwedt.

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck powiedział w zeszłym tygodniu, że rozmowy z Polską w sprawie dostaw ropy dla Schwedt trwają i są bardzo zaawansowane.

Większościowy właściciel niemieckiej rafinerii zapowiedział, że może wystąpić do sądu, aby zakwestionować decyzję Berlina przekazaniu powiernictwa swojej niemieckiej spółki zależnej.


Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie