Operator sieci Moya zapowiada koniec niskich cen paliw

Uziemienie związane z rozwojem pandemii koronawirusa na świecie będzie miało długoterminowe skutki, które odczuwać będzie branża paliwowa. O konsekwencjach tej sytuacji dla polskich kierowców mówi Rafał Pietrasina, prezes zarządu Anwim S.A., operatora sieci stacji paliw Moya, który po stabilizacji cen paliw zapowiada ich wzrost.

Rafał Pietrasina powiedział, że w kwietniu, po raz pierwszy w historii, stanęliśmy w obliczu sytuacji, gdy notowania ropy osiągnęły wartość minusową w kontraktach terminowych na następny miesiąc. Jego zdaniem przyczyn tej sytuacji można dopatrywać się na wielu płaszczyznach: z jednej strony świat zaczął mierzyć się z pandemią koronawirusa – kwarantanny społeczeństw i wyhamowanie wielu branż – m.in. transportu i turystyki, co doprowadziło do gwałtownego spadku popytu na paliwa. Innym istotnym czynnikiem był także niedawny brak porozumienia Arabii Saudyjskie i Rosji dotyczący ograniczenia produkcji – dodał prezes Anwimu. W jego ocenie wszystko to spowodowało, że magazyny ropy naftowej szybko się zapełniły i przy niskiej konsumpcji oraz braku istotnego ograniczenia produkcji nie było jej gdzie składować.

Pietrasina uważa, że popyt powoli będzie się odbudowywał, jednak spodziewa się, że część pracowników i pracodawców zdecyduje się na przedłużenie izolacji i pozostanie na dłużej przy trybie pracy zdalnej. W związku z tym powrót do sytuacji sprzed pandemii zajmie dużo czasu i raczej nie nastąpi w tym roku, a globalnie rynek naftowy odzyska swoją stabilność prawdopodobnie dopiero za kilka lat.

Jeśli chodzi o rynek polski, to w ocenie Rafała Pietrasiny sytuacja powoli będzie się zmieniała. Na razie na stacjach widać stabilizację cen paliw z lekkim trendem wzrostowym. Jest to spowodowane przede wszystkim rosnącą powoli ceną ropy. Biorąc pod uwagę również to, że kolejne obostrzenia systematycznie są znoszone, należy spodziewać się, że ceny na stacjach poniżej czterech zł za litr benzyny odejdą w zapomnienie.

Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie