Chiny twierdzą, że rynek wciąż będzie potrzebował paliw kopalnych

Wycofywanie paliw kopalnych jest nierealne, ponieważ ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel będą w dalszym ciągu odgrywać kluczową rolę w globalnych dostawach energii i bezpieczeństwie energetycznym, powiedział specjalny wysłannik Chin ds. klimatu Xie Zhenhua w przemówieniu, do którego dostęp uzyskała agencja Reutera.

Całkowite wycofanie się z energii z paliw kopalnych jest nierealistyczne – powiedział Xie Zhenhua ambasadorom w Pekinie przed szczytem klimatycznym, który będzie reprezentował Chiny na COP28 w Dubaju w listopadzie.

Chiny są największym na świecie konsumentem węgla i największym importerem ropy naftowej. Pomimo gwałtownego wzrostu liczby instalacji wytwarzających energię odnawialną w ostatnich latach, Chiny w dalszym ciągu zużywają coraz więcej węgla, ropy i gazu ziemnego oraz nadal zatwierdzają budowę nowych elektrowni węglowych.

Chiny, podobnie jak Indie, na wszystkich szczytach poświęconych klimatowi i energii w ostatnich latach walczyły o „wycofywanie się” zamiast o „wycofanie się” z paliw kopalnych.

Chiny również budują lub planują budowę nowych mocy wytwórczych węgla o mocy około 366 gigawatów (GW), co będzie stanowić około 68 proc. planowanych na świecie nowych mocy wytwórczych węgla na rok 2022.
Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie