Wysokomodyfikowane asfalty pozwolą budować trwalsze i tańsze drogi

Dzięki wykorzystaniu asfaltów wysokomodyfikowanych HiMA w Polsce będzie można budować trwalsze i tańsze drogi - podała Grupa Lotos we wtorkowym komunikacie prasowym.

W październiku 2019 r. Politechnika Gdańska (lider konsorcjum) wspólnie z Politechniką Warszawską, Instytutem Badawczym Dróg i Mostów w Warszawie oraz spółkami Budimex, Grupą Lotos i Orlen Asfalt podpisały umowę na realizację projektu badawczego "Optymalizacja konstrukcji asfaltowej nawierzchni drogi dzięki zastosowaniu asfaltów modyfikowanych". Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe Grupy Lotos, prowadzone przez kilkanaście miesięcy szeroko zakrojone prace badawcze zakończyły się sukcesem. Naukowcom i producentom udało się potwierdzić pozytywny wpływ asfaltów wysokomodyfikowanych polimerami, czyli tzw. asfaltów HiMA (z ang. Highly Modified Asphalt), na właściwości funkcjonalne i trwałość zmęczeniową nawierzchni drogowej. W trakcie projektu opracowano propozycję nowych wymagań dla mieszanek mineralno-asfaltowych stosowanych w podbudowie, oszacowano koszty budowy, utrzymania i eksploatacji dróg oraz określono wskaźniki oddziaływania na środowisko nawierzchni asfaltowej, w której zostały zastosowane asfalty typu HiMA.

Proponowane rozwiązania "wpływają znacząco na wydłużenie cyklu życia nawierzchni oraz zmniejszenie kosztów budowy i utrzymania dróg" i jak podkreśliła Grupa Lotos w materiale prasowym, jest to nowy rozdział w rozwoju drogownictwa w Polsce. Zaletą nowych rozwiązań jest ograniczenie remontów i zabiegów utrzymaniowych tylko do górnych warstw nawierzchni, bez konieczności ingerencji w podbudowę asfaltową, co zdecydowanie zmniejszy koszty remontów dróg.

Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie