Wnioski dotyczące budowy stacji dla elektryków od listopada

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska powiedział, że nabór wniosków w sprawie budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych może ruszyć w listopadzie 2021 r. Aktualnie trwają uzgodnienia z Komisją Europejską w zakresie pomocy publicznej dla infrastruktury ładowania pojazdów z napędem elektrycznym i wodorowym.

Ireneusz Zyska powiedział w Sejmie podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, że resort główny nacisk chce położyć na stacje szybkiego tankowania o pojedynczej mocy 150-200 kW a nawet większej. Dodał, że stacje te mają być wzorowane na dużych stacjach konwencjonalnych, w których jest sześć, osiem, a nawet więcej dystrybutorów. Samym stacjom miałaby towarzyszyć infrastruktura handlowo-usługowa.
 
Obecnie liczba samochodów elektrycznych, ładowanych z zewnątrz z gniazdka wynosi 14 256, pojazdów hybrydowych plug in, innych z doładowaniem z zewnątrz to 15 564, a ogólnodostępnych stacji ładowania jest w Polsce 1 631, gdzie działa 3178 punktów ładowania.

Zyska zapowiedział, że w programie pomocy planowane jest wsparcie zakupu rowerów elektrycznych, zwłaszcza rowerów cargo.

Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie