Trwają prace nad centralną bazą faktur

Przedsiębiorcy już w przyszłym roku będą mogli wystawione przez siebie e-faktury przesyłać kontrahentowi przez specjalną platformę. Na początek rozwiązanie realizowane przez Ministerstwo Finansów ma być dla podatników dobrowolne.

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad uruchomieniem platformy do wymiany faktur między przedsiębiorcami. Ma ona ruszyć w 2021 r., być może już w połowie roku. Technicznie będzie wyglądało to tak, że przedsiębiorca wystawi fakturę w swoim systemie finansowo-księgowym i przekaże ją na ministerialną platformę, a jego kontrahent będzie mógł pobrać z niej ten dokument.

Dzięki e-fakturom sprzedawca będzie mógł ponadto w czasie rzeczywistym sprawdzić, czy jego kontrahent (nabywca) pobrał fakturę, a kupujący, czy rachunek umieszczony na fakturze jest zamieszczony na białej liście rzetelnych podatników VAT.

Resort zaznaczył, że e-fakturowanie ma być dobrowolne, jednak gdy system zostanie przetestowany w praktyce, Ministerstwo Finansów planuje, by stał się podstawowym medium wymiany e-faktur w Polsce.  

Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie