Taniejące paliwa ścięły inflację

Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) inflacja konsumencka w listopadzie znalazła się na niższym poziomie niż oczekiwano i wyniosła 17,4 proc. r/r . Wolniejsze tempo wzrostu cen to głównie efekt taniejących nośników energii.

Z danych GUS-u wynika, że inflacja konsumencka wyniosła w listopadzie 17,4 proc. w ujęciu rocznym według szybkiego szacunku danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,7 proc. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 22,3 proc. r/r, nośników energii - wzrosły o 36,8 proc. r/r, paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 15,5 proc. r/r, podano w komunikacie.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,6 proc., nośników energii spadły o 0,1 proc., natomiast paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 1,2 proc.

To pierwszy spadek inflacji od lutego br. Zdaniem ekonomistów wzrost inflacji CPI powinien nastąpić w I kwartale 2023 r. do ok. 20 proc. r/r z uwagi na wygaśnięcie tegorocznych tarcz antyinflacyjnych i podwyżki taryf energetycznych zatwierdzanych przez URE.
Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie