Plany zagospodarowania dużego brytyjskiego pola naftowego na Morzu Północnym

Norweski Equinor przedstawił w czwartek brytyjskim organom regulacyjnym plany zagospodarowania dużego pola naftowego na Morzu Północnym, które ma rozpocząć produkcję pod koniec 2026 roku.

Deklaracja środowiskowa dla złoża Rosebank jest kluczowym krokiem w kierunku zatwierdzenia jego zagospodarowania. Equinor, który jest operatorem tego złoża, powiedział, że będzie ono rozwijane w dwóch fazach, w których odwierty zostaną połączone z pływającym statkiem produkcyjnym, magazynującym i wyładunkowym (FPSO), na którym będą przetwarzane ropa i gaz.

Gaz ze złoża będzie eksportowany z FPSO nowym rurociągiem do istniejących systemów rurociągów na zachód od Szetlandów (WOSPS), ropa zaś będzie transportowana tankowcami. Z informacji Equinora, pierwsza produkcja z pola spodziewana jest w czwartym kwartale 2026 r.

Oczekuje się, że produkcja ropy wyniesie około 70 tys. baryłek dziennie w latach 2027-2029. Przewiduje się, że produkcja gazu osiągnie szczyt na poziomie 1,72 miliona metrów sześciennych dziennie między 2029 a 2031 rokiem, po czym będzie spadać.

Rzecznik Equinora przekazał, że firma zamierza podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną na tym polu w pierwszym kwartale 2023 roku.

Equinor i Suncor Energy mają po 40 proc. udziałów w projekcie Rosebank, a Ithaca Energy pozostałe 20 proc.


Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie