Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowują paliwo przyszłości

Być może era silników Diesla nie skończy się tak szybko, jak przewidują to niektóre prognozy. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad technologią produkcji eteru dimetylowego (DME) - paliwa nowej generacji o wyjątkowych właściwościach.

Jak pisze Jakub Maksymowicz w „Pulsie Biznesu”, DME jest alternatywą dla obecnie wykorzystywanych paliw w silnikach Diesla na lądzie i morzu. Paliwo to ma świetne parametry, a jego spalanie wiąże się ze znikomą emisją szkodliwych pyłów wchodzących w skład tzw. cząstek stałych, dzięki czemu spełnia restrykcyjne europejskie i amerykańskie normy. Ponadto ma też szerokie zastosowanie w innych gałęziach przemysłu.

DME może być wytwarzany w źródłach gazu ziemnego o małej produkcji, w tym wyeksploatowanych odwiertach, a w przyszłości do produkcji może być wykorzystywany nawet biogaz. Cały proces da się zawrzeć w małej skali, co oznacza, że instalacja produkująca paliwo będzie mobilna i w zależności od potrzeby transportowana do źródeł zapewniających surowce do produkcji.

Naukowcy z Gdańska chcą stworzyć instalację, która będzie w stanie wytworzyć niemal 20 ton paliwa na dobę, a DME był oferowany na stacjach paliw. Partnerem wdrożeniowym jest firma PGNiG.


Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie