Decyzje o połączeniu spółek Orlenu i Lotosu zapadną 20-21 lipca

Akcjonariusze Orlenu i Lotosu w dniach 20 i 21 lipca podczas NWZA zdecydują o połączeniu spółek. Podejmą też uchwałę w sprawie zgody na zbycie przez Orlen baz paliw w Gdańsku, Gutkowie, Szczecinie i Bolesławcu przez ich wniesienie do Lotos Terminale.

W poniedziałek PKN Orlen i Grupa Lotos poinformowały w komunikatach prasowych, że nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy spółek (NWZA), które mają podjąć uchwałę w sprawie ich połączenia, odbędzie się 20 i 21 lipca br.

Firmy ustaliły, że w zamian za 1 akcję Lotosu akcjonariusze tej spółki otrzymają 1,075 akcji PKN Orlen. W wyniku proponowanej transakcji zostanie wyemitowanych do 199 mln nowych akcji Orlenu Serii E.

Orlen przekazał, że w wyniku fuzji z Grupą Lotos udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 35 proc. Obecnie Skarb Państwa ma w PKN Orlen 27,52 proc. akcji

W dalszej kolejności połączenie z PGNiG, zwiększy udział do ok. 50 proc., co oznacza, że kontrola nad nowo powstałym koncernem multienergetycznym zostanie dodatkowo wzmocniona.
 
Dodatkowo akcjonariusze Orlenu podejmą uchwały w sprawie zgody na zbycie przez spółkę baz paliw w Gdańsku, Gutkowie, Szczecinie i Bolesławcu przez ich wniesienie jako wkładu niepieniężnego na pokrycie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Lotos Terminale w Czechowicach-Dziedzicach, która stanie się spółką zależną Orlenu na skutek połączenia z Grupą Lotos.

Decyzje, jakie teraz podejmują Orlen i Lotos są realizacją wymogów Komisji Europejskiej 12 stycznia br. PKN Orlen przedstawił środki zaradcze planowane w związku z przejęciem Lotosu, których celem jest uchronienie polskiego rynku paliwowego i rafineryjnego przed monopolem.

Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie