Co z dostawami gazu do Europy przez American Venture Global?

Amerykańskie organy regulacyjne stwierdziły, że firma Venture Global LNG podjęła odpowiednie kroki w celu rozwiązania problemów ze sprzętem w zakładzie przetwarzania gazu Calcasieu Pass LNG w Luizjanie, które uniemożliwiły firmie realizację dostaw do klientów w ramach umów długoterminowych.

Ustalenia Federalnej Komisji Regulacji Energetyki (FERC) potwierdzają twierdzenia amerykańskiego eksportera LNG, jakoby nie zakończył on w pełni rozruchu swojego zakładu w Calcasieu Pass w Luizjanie. W tej sprawie z roszczeniami już w lutym tego roku zwracały się firmy z Europy.

Venture Global LNG ma obecnie kilka spraw arbitrażowych, które założyli klienci z Europy. Shell, BP, Orlen i inni nabywcy gazu twierdzą, że Venture Global zarobiło miliardy dolarów na opóźnianiu dostaw LNG w ramach kontraktów długoterminowych. Samo Venture Global tłumaczy się faktem, że zakład w Luizjanie nie został jeszcze oficjalnie uruchomiony, więc formalnie nie powstały jeszcze zobowiązania kontraktowe. Europejscy klienci podkreślają, że spółka wysyła gaz w ramach transakcji spot, a nie kontraktów długoterminowych, czyli sprzedaje go w taki sposób, aby zarobić więcej. Venture Global twierdzi, że są to dostawy testowe (chociaż realizowane już marca 2022 r.).
Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie